Społeczeństwo uczestniczące

– Nawet anarchizm może być subiektywnie traktowany jako system opresji. Wolność i jej zasady działania zgodne z ideą równości, braku hierarchii, zgodnością z przyrodą (ochrona środowiska, wegetarianizm), tolerancja dla innych narodowości, mniejszość seksualnych – dla przeciętnego człowieka są to rzeczy trudne do zaakceptowania, szczególnie, że społeczeństwo było karmione przez wiele lat nietolerancyjną propagandą czy to za komuny, czy po 1989 roku.

– No dobrze. Ale znowu nie rozumiesz o co w anarchiźmie chodzi: nikt nie będzie nikomu nic narzucał, dopóki ludzie wcześniej sami nie dokonają przemiany! Ten system powstaje w ludziach, w ich działaniach oddolnie, a nie poprzez rygor władzy. I tym się różni od innych systemów.

– W takim układzie, to nikt anarchizm nie zatryumfuje, bo zawsze znajdą się ludzie, którzy będą mieli inny pogląd w wyżej wymienionych sprawach. Społeczeństwo jednolite światopoglądowe nie zdarza się nawet w państwach totalitarnych!

– To już inna kwestia. Tryumf to rzecz abstrakcyjna, ważniejsza jest droga w kierunku wolności. Na pewno nikt nie będzie nikomu nic narzucał. Ale to nie oznacza, aby się poddać i porzucić działanie. Sprzeciw wobec ideologii kierującej się zasadami przemocy i hierarchi musi być obecny w naszych postawach i działaniach!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s