Cenzura w sieci

cenzura w sieci

Organizacja Reporterzy bez Granic (RbG, RSF) z okazji zainicjowanego przez siebie Światowego Dnia przeciwko Cenzurze w Internecie opublikowała nowy raport poświęcony wolności słowa w Sieci. Jak wynika z dokumentu, w więzieniach przebywa obecnie co najmniej 70 cyberdysydentów, w tym 50 blogerów w Chinach. W Wietnamie do więzień trafiło siedmiu cyberdysydentów, a w Iranie – czterech. Poza tymi krajami do „wrogów Internetu” organizacja zalicza Birmę, Kubę, Egipt, Koreę Północną, Arabię Saudyjską, Syrię, Tunezję, Turkmenistan i Uzbekistan. W tych państwach „Internet został przekształcony w intranet, aby w ten sposób uniemożliwić ludziom dostęp do niepożądanych z punktu widzenia władz informacji publikowanych online” – twierdzi organizacja.

„Pod pretekstem ochrony norm moralnych, bezpieczeństwa narodowego, religii lub praw mniejszości etnicznych albo wręcz ‚potencjału duchowo-kulturalnego’ w wielu krajach stosowana jest cenzura Internetu” – oświadczają RbG. Organizacja z niepokojem obserwuje także rozwój sytuacji w krajach demokratycznych. Australijska agencja rządowa ACMA blokuje strony WWW, na które skarżą się obywatele. Poza tym ustawodawstwo antyterrorystyczne pozwala władzom np. na przechwytywanie „podejrzanych” prywatnych e-maili. Australijski rząd chce także uruchomić filtry internetowe przeciwko nielegalnym i innym niepożądanym treściom (np. takim, które nie są przeznaczone dla dzieci). Ogółem w swoim raporcie RbG analizują kontrolę, nadzorowanie i cenzurę w Internecie i ściganie internetowych dysydentów w 23 krajach.

Wydawcy i właściciele witryn internetowych mogą wspomagać działania Reporterów bez Granic, umieszczając na swojej stronie animowany baner. Niedawno organizacja wspólnie z obrońcami praw człowieka z Amnesty International wystosowała list do szefów Mirosoftu, Google’a i Yahoo!, w którym Steve Ballmer, Eric Schmidt i Carol Bartz są zachęcani do popierania wolności słowa w Internecie. Jesienią ubiegłego roku te trzy koncerny wspólnie z organizacjami obrony praw człowieka przedstawiły kodeks dobrych praktyk, które powinny być stosowane podczas kontaktów z władzami państwowymi. Wcześniej te same firmy znalazły się w ogniu krytyki w wyniku ujawnienia ich działań w Chinach – między innymi dotyczącymi przekazywania rządowi personaliów osób wyrażających się krytycznie na temat wewnętrznej polityki władz.

Źródło: http://www.heise-online.pl/

Pliki:
Raport Reporterów Bez Granic
List do szefów korporacji Microsoft, Google i Yahoo

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s