Oszczędności francuskiej policji

Podczas dorocznego kongresu holenderskiego projektu NOiV (Netherlands in Open Connection), który w ubiegłym tygodniu odbył się w Utrechcie, Xavier Guimard z francuskiej żandarmerii opowiedział o korzyściach, jakie przyniosło jego urzędom oprogramowanie Open Source. W 2004 roku policja znad Sekwany rozpoczęła proces wymiany pakietu biurowego MS Office na OpenOffice. Z kolei w 2006 roku zdecydowano się tam zastąpić używany dotąd system Windows XP nie Vistą, lecz linuksową dystrybucją Ubuntu.

W tej chwili OpenOffice działa na 90 tysiącach policyjnych komputerów. Nowe pecety mają standardowo preinstalowany system Ubuntu; takich maszyn jest obecnie około 5 tysięcy. W 2009 roku na Ubuntu zostanie przestawionych kolejne 15 tysięcy komputerów – wynika z analizy europejskiego projektu Open Source Observatory and Repository. Jak poinformował Guimard, od 2004 roku liczba licencji zakupionych od Microsoftu spadła z około 12–15 tysięcy do 200. Od tamtego czasu na samych kosztach licencji na oprogramowanie biurowe francuskiej policji udało się zaoszczędzić około 50 milionów euro.

Źródło: http://www.heise-online.pl/
———–

Zgodnie z zapowiedzią przedstawiam inicjatywy, w których zastosowanie znalazły produktu oparte o wolnym źródle. Tym razem akcja przenosi się na arkana francuskiej policji, która podziękowała Microsoftowi za współpracę oszczędzając sporą kwotę pieniędzy (50 mln EURO). Wystarczyło zamienić MS Office na Open Office, a Windows XP na Ubuntu. Wszystko dostępne za darmo, bo pobrania przez internet.

Ostatnio dopada mnie taka myśl: Co stałoby się, gdyby Windows miał otwarty kod ? Ile byłoby Okienek ? Czy więcej powstałoby dystrybucji niż Linów? Czy pan Ballmer oddałby markę Microsoft, aby przetrwać ?? Odpowiedź brzmi: NIE !!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s