Zamień mp3 na ogg !

Fundcja Wolnego Oprogramowania (Free Software Fundation) od 2007 roku prowadzi kampanię mającą na celu wypromowanie nieopatentowanych formatów muzycznych. Na rynku dominują opatentowane formaty mp3, wav. Fundacja propomuje zamienić format dziękowy mp3 na ogg (stratny) oraz format dźwiękowy (bezstratny) wav na flac. Zarówno ogg jak flac są nieopatentowane i ściśle nawiązują do filozofii wolnego oprogramowania (GNU), której głównymi założeniem są:
– pełen dostęp każdego do źródła oprogramowania,
– sprzeciw zwobec czerpania zysków z praw autorskich,
– rozwijania oprogramowania przez hobbystów z całego świata, którzy robią to tylko i wyłącznie dla osobistej satysfakcji.

ogg

Ja większość swoich nagrań mam w formacie mp3. Czytałem, że format ogg potrzebuje więĸszych mocy obliczeniowych. Wierzę, że w końcu rzesza programistów-zapaleńców ten mankament naprawi.

Najlepiej słucha się muzyki na kompie w formacie wav albo cda. Pełnia dźwięku, świeżość, moc, głębia jest odczuwalna niemal od razu. MP3 albo OGG pozbawiają słuchacza wielu przyjemności ze słuchania muzyki. Utwory w tych formatach są jakby cieniami prawdziwych utworów. Niemniej kompresja pliku jest duża i to sprawia, że format mp3 stał się tak popularny.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s