Zagrożone gatunki na półkach sklepowych

Warszawa, Polska — „Zagrożone gatunki na sprzedaż” – taki tytuł nosi opublikowany dziś przez nas ranking polskich supermarketów. Oceniamy w nim 9 dużych sieci detalicznych pod kątem strategii zaopatrywania w produkty rybne, sprzedaży zagrożonych gatunków morskich i takich, których połów wiąże się z dewastacją środowiska. Ranking to część kampanii Greenpeace, która prowadzić ma do wycofania tych gatunków ze sprzedaży.

Zagrożony wyginięciem dorsz.

Przygotowując ranking, sprawdziliśmy stoiska rybne w wybranych sklepach sieci Kaufland, Lidl, Alma Market, Tesco, Auchan, Piotr i Paweł, Bomi, Carrefour oraz Real w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Gdańsku, Gdyni i Szczecinie.

„We wszystkich sklepach wielkopowierzchniowych, które odwiedziliśmy, znaleźliśmy gatunki zagrożone wyginięciem lub takie, których połowy łączą się z niszczeniem morskiego ekosystemu. Wszystko wskazuje na to, że podobna sytuacja ma miejsce także w innych miastach. Gatunki te powinny jak najszybciej zniknąć z półek naszych sklepów. Dodatkowo na produktach rybnych powinny znaleźć się informacje o ich pochodzeniu. Takich informacji często brakuje.”, mówi Katarzyna Guzek, koordynator kampanii na rzecz mórz i oceanów w Greenpeace Polska.

Ocenie poddane zostały procedury zakupu ryb i produktów rybnych oraz możliwość uzyskania informacji o ich pochodzeniu. Dodatkowe punkty przyznawane były za wdrażanie odpowiedzialnych zasad zaopatrywania w produkty rybne. Sprawdzono również które z najbardziej zagrożonych gatunków można znaleźć w supermarketach.

W chwili obecnej sklepy nie mogą zagwarantować, czy ryby pochodzą z legalnych połowów, a także czy połowy prowadzone były w sposób zrównoważony. Żaden z supermarketów działających w Polsce nie posiada jednoznacznej strategii dotyczącej zaopatrywania w produkty rybne, która dawałaby konsumentom pewność, że sprzedawane ryby pochodzą z połowów prowadzonych w sposób odpowiedzialny.

Jesienią 2008 roku w ramach kampanii na rzecz ochrony gatunków morskich opublikowaliśmy poradnik „Czy wiesz, co jesz? Czerwona lista Greenpeace: gatunki morskie” . Znalazło się na niej 13 gatunków ryb, które powinny jak najszybciej zostać wycofane ze sprzedaży.

„Kontaktowaliśmy się z przedstawicielami każdego supermarketu, jaki znalazł się w naszym rankingu. Tylko część z nich odpowiedziała na nasze listy lub skontaktowała się z nami. Większość detalistów niestety zlekceważyła nasz apel o wprowadzenie zasad odpowiedzialnej sprzedaży produktów rybnych. Greenpeace zamierza publikować ten ranking systematycznie. Mamy nadzieję, że zachęci to detalistów do wprowadzania zmian.”, dodaje Guzek.

Za: http://www.greenpeace.org/

——————

Świadomość ekologiczna w narodzie jest nikła. Niedawno w Poznaniu odbyła się konferencja klimatyczna, o której wiadomo tylko tyle, że się odbyła. Media nie zainteresowały się nawet przez chwilę o czym debatują zebrani delegaci, jakie problemy podejmują ( w tym czasie Media zajęte były reakcją Chin a spotkanie Dalajlamy z Sarkozym ). I trudno się dziwić, że potem w sklepach sprzedaje się ryby, które nie są pod ochroną, ale ich dalsza ekplaatacja (paskudne słowo), grozi poważnymi zmianami w przyrodzie. Ale same usunięcie ich ze sklepu, oczywiście nie rozwiązuje problemu, gdyż do sklepu trafiają już złowione okazy !! A tu trafiamy na grę interesów: rybaków, ekologów, UE itd itd.. Diagnozy ekologów z Greenpeace przestają grać jakąkolwiek rolę – są traktowane jako wypowiedź określonego lobby dbającego o interesy odpowiedniej grupy ludzi. No tak, ale w tym wypadku ryb i środowiska naturalnego ! Nie człowieka, kanalji..

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s