Havana Linux

Pojawiła się kubańska wersja systemu Linux, którą władze w Hawanie wyprodukowały w ramach walki z amerykańskim imperializmem. Kubański Linux Nova został zaprezentowany podczas konferencji dotyczącej „technologicznej suwerenności”. Ma on zastąpić system Microsoftu na większości komputerów na wyspie.

Hawana twierdzi, że używanie Windows jest dla niej niebezpieczne, gdyż amerykańskie agencje wywiadowcze znają mają dostęp do „tylnych drzwi” znajdujących się rzekomo w oprogramowaniu Microsoftu.

Jak informuje Hector Rodriguez, dziekan Szkoły Wolnego Oprogramowania na kubańskim Uniwersytecie Nauk Informatycznych, na Kubie Linux zainstalowany jest na około 20% komputerów. Ich posiadaczami są przede wszystkim instytucje państwowe, gdyż sprzedaż komputerów dla przeciętnego obywatela rozpoczęła się dopiero w ubiegłym roku.

Rodriguez stwierdził również, że same instytucje rządowe opierają się przejściu na Linuksa, gdyż używają specjalistycznego oprogramowania, które może być niekompatybilne z nową platformą. Jednak władze w Hawanie się nie zrażają i chcą, by w ciągu najbliższych 5 lat udział opensource’owego systemu wzrósł na wyspie do 50%. Ich zdaniem Linux bardziej niż Windows odpowiada duchowi Kuby. Ruch wolnego oprogramowania jest bliższy ideologii narodu kubańskiego, a przede wszystkim dążeniu do niezależności i suwerenności – mówi Rodriguez.

Źródło: http://kopalniawiedzy.pl/
—————-

Od pół roku używam Linuxa ( różne dystrybucje, obecnie Open Suse 11.0). Czuje, że wyszedłem spod władania Microsoftu bez skazy. Co prawda Linux jest trochę bardziej wymagający od użytkownika, ale nie aż tak, aby odrzucić ideę wolnego oprogramowania, dzięki której masa zapaleńców z całego świata rozwija systemy operacyjne i inne programy, robiąc to z pasją, dla wspólnego dobra, odkładając na dalszy plan chęć zysku.

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Havana Linux

 1. Między Windowsem, a Linuxem są pewne różnice, do których trzeba się przyzwyczaić. Nie mówiąc o tym, że nie ma jednego Linuxa, tylko są jego różne dystrybucje, które mają wiele cech wspólnych, ale każda dystrybucja ma swoją specyfikę.

  Różnice dotyczą głównie:
  – instalacja oprogramowania – nie zawsze można wszystko załatwić jednym kliknięciem, czasem trzeba trochę popisać w terminalu (to taki mały DOS 😉 ),
  – systemy graficzne, powłoki – najpopularniejsze to GNOME I KDE, okienka w Linusie działa pod różnymi systemami graficznymi, do których jest przygotowywane oddzielne oprogramowanie
  – wiele innych szczegółów, które trudno wymieć

  Chcesz wiedzieć więcej, to zajrzyj na: http://www.linux.pl/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s