USA: Premie dla zarządów bankrutujących banków.

Bankierzy z upadajacych amerykańskich spółek giełdowych z Nowego Yorku, które otrzymały od amerykańskiego rządu olbrzymie wspracie finansowe, przyznali sobie, mimo kryzysu i zakończenia 2008 roku z dużymi stratami premie w łącznej wyskokości 18,4 miliardów dolarów.

Zielony banknot
zielony banknot

Obdzielanie się przez grube ryby z Wall Street nagrodami w czasie gdy system finansowy jest na skraju załamania, i wpompowano już w niego ponad 950 miliardów dolarów z kieszeni podatników wywołało niezadowolenie nowej administracji USA.

Działania te określono jako „szczyt nieodpowiedzialności i pazerności”. Rząd boi się, że Amerykanie wściekną się, dowiadując na co de facto idą ich pieniadze i nie poprą kolejnych planów pomocy rządowej dla upadajacych sektorów gospodarki, a ustabilizowanie sytuacji finansowej będzie niemożliwe.

Obama spotykajac się z kongresmenami w zeszłym tygodniu skrytykował również firmy korzystajace z rządowej pomocy, które przeznaczyły otrzymane na wyjscie z fifnansowej zapaści pieniądze na „renowację biur i toalet”. Bylo to odniesienie do prasowych relacji, donoszących o kolejnych ekscentrycznych wydatkach szefów instytucji finansowych. Np. ”Były szef Merril, Lynch John Thain wydał w zeszłym roku ponad 1,2 mln dolarów na renowację swojego biura, w tym ponad 35 tys. USD na komodę i ponad tysiac czterysta dolarów na kosz na śmieci.

W związku z krytyką Waszyngonu, Citigroup zrezygnowała z zakupu odrzutowca dla swojego zarządu za 50 milionów USD, po tym jak rzecznik Białego domu obwieścił, ze wg prezydenta kupowanie prywatnych samolotów nie jest „najlepszym wykorzystaniem pieniędzy” przez firmy otrzymujące pomoc z budżetu.

za: http://poland.indymedia.org/pl/2009/01/42016.shtml
————–

Bez komentarza. Ręce opadają.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “USA: Premie dla zarządów bankrutujących banków.

  1. ale to jest chore..
    ale to są ludzie których nigdy nie dotknęła bieda i nie są wstanie sobie wyobrazić czym jest i czym będzie kryzys dla zwykłego obywatela.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s