Petycja „STOP patentom na Oprogramowanie”

Celem naszej petycji jest skupienie głosów zaniepokojonych obywateli Europy, stowarzyszeń i przedsiębiorstw oraz wezwanie polityków europejskich, by przy pomocy jasnych zapisów prawnych zatrzymali patentowanie oprogramowania.

System patentowy jest nadużywany, aby ograniczać konkurencję, przynosząc korzyści nielicznym i blokując innowacje. Rynek oprogramowania lepiej funkcjonuje bez żadnych patentów. Zdrowa konkurencja zmusza jego uczestników do innowacji.

Sądy europejskie nadal w licznych przypadkach akceptują udzielane przez narodowe urzędy patentowe i Europejski Urząd Patentowy (EPO) patenty na oprogramowanie, przy czym EPO pozostaje bez jakiegokolwiek demokratycznego nadzoru. Urzędy patentowe nie tylko udzielają takich patentów, lecz także lobbują za nimi. Mimo głębokiego kryzysu systemu patentowego, urzędy patentowe okazały się niezdolne do reformy i swoją sprzyjającą patentowaniu praktyką ryzykują losem zbyt wielu europejskich przedsiębiorców.

W roku 2005 Komisja Europejska wydawała się bardziej sprzyjać interesom wielkich międzynarodowych konglomeratów niż małym i średnim przedsiębiorstwom Europy – które są głównym motorem europejskich innowacji. Parlament Europejski w końcu odrzucił wytyczne by patentować oprogramowanie, nie ma on jednak uprawnień do inicjatywy legislacyjnej.

Dla oprogramowania właściwe są prawa autorskie, a nie patenty.

Autorzy oprogramowania są już chronieni prawem autorskim. Pozwala ono innym wprowadzać innowacje, wyrażając te same funkcje w rożny sposób, co stwarza przestrzeń zdrowej konkurencji. Ta ochrona innowacji jest podmywana przez patenty programistyczne. Z łatwością można się znaleźć w sytuacji nieświadomego naruszyciela patentu programistycznego. Autorzy oprogramowania nie korzystają z systemu patentowego i nie potrzebują go by być innowatorami. Należy ich chronić przed właścicielami wątpliwych patentów.

Procesy sądowe zamiast innowacji

Patenty w przypadku oprogramowania tracą swe uzasadnienie. Takie patenty przynoszą procesy sądowe a nie innowacje, co pozbawia je demokratycznej podstawy. Patentowanie oprogramowania wymusza na producentach ogromne wydatki na biurokrację, procesy sądowe i omijanie wątpliwych zastrzeżeń patentowych, marnując środki, jakie zostały by przeznaczone na badania i rozwój oprogramowania. Właściciele patentów programistycznych, niekiedy w ogóle nie będący producentami oprogramowania, zdobywają narzędzia dla kontroli rynku!!

Amerykańska błędna droga

W USA każdego roku traci się miliardy dolarów na spory sądowe o patenty programistyczne i nie są to tylko spory między producentami oprogramowania. Oskarżona może zostać dowolna firma – tylko dlatego, że ma stronę internetową (takie rzeczy zaczynają się dziać i w Europie). W Europie musimy uniknąć tych błędów.

Apelujemy do naszych prawodawców aby:

* wprowadzili do krajowych przepisów jasne zapisy prawne wykluczające patentowanie jakiegokolwiek oprogramowania;

* doprowadzili do unieważnienia wszystkich udzielonych patentów, które mogłyby być naruszane przez programy uruchomione na programowalnym urządzeniu;

* a także o podjęcie starań, by przenieść te zasady na szczebel europejski, włączając w to Europejską Konwencję Patentową.

Podpisz petycję: http://stopsoftwarepatents.eu/sign/nat/#signmainbox

Źródło: http://stopsoftwarepatents.eu/
——
Warto przypomnieć, że system blogowy wordpress.com opiera się na wolnej licencji GNU.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Petycja „STOP patentom na Oprogramowanie”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s