Tydzień Działań na rzecz Strefy Gazy (13-19 stycznia)

Jesteśmy głęboko zaniepokojeni losem ludności cywilnej w Strefie Gazy i południowym Izraelu. W Warszawie, w niedzielę 18 stycznia będziemy starali się połączyć Ambasady Izraela i Autonomii Palestyńskiej symbolicznym łańcuchem pokoju.

ranny chłopiec

Ambasada Izraela jest na Krzywickiego 24, a Ambasada Autonomii Palestyńskiej – na Starościńskiej 1. O 13.00 w niedzielę 18 stycznia zbierzemy się mniej więcej w połowie drogi miedzy nimi – na skrzyżowaniu Al. Niepodległości i Batorego. Na białych balonach, które następnie wypełnimy helem, napiszemy o swoich nadziejach na przerwanie przemocy i poszanowanie godności wszystkich ludzi w Izraelu i Palestynie. Następnie rozwiesimy je na trasie między dwiema ambasadami (Krzywickiego-Wawelska-Niepodległości-Rakowiecka-Starościńska).

Niedzielne wydarzenie jest częścią Tygodnia Działań na rzecz Gazy, w którym biorą udział sekcje Amnesty na całym świecie. Podczas tygodnia prowadzimy akcje uliczne, piszemy do władz Izraela i liderów Hamasu, a także naciskamy na rządy własnych krajów oraz organizacje międzynarodowe, aby zaangażowały się w zatrzymanie przemocy.

Pierwszy w Polsce happening w sprawie trwającego konfliktu odbył się 13 stycznia w Lublinie (zobacz relację). 14 stycznia odbędzie się spotkanie Amnesty International z przedstawicielami Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu MSZ.

Cele działań Amnesty International:

OCHRONA CYWILÓW

Amnesty domaga się, aby Izrael, Hamas i inne palestyńskie grupy zbrojne zaprzestały ataków wymierzonych w ludność cywilną, a także ataków przeprowadzanych na oślep i nieproporcjonalnych, które wyrządzają krzywdę cywilom, jak również przestrzegały międzynarodowych praw człowieka i prawa humanitarnego, zakazującego prowadzenia walk na terenach cywilnych, gdyż zagraża to cywilom.

POMOC DLA CYWILÓW

Amnesty domaga się, aby wszystkie strony przestrzegały humanitarnego zawieszenia broni (nie tylko trzygodzinnej przerwy, która i tak nie jest w pełni przestrzegana), aby umożliwić transport pomocy humanitarnej do Gazy oraz jej dystrybucję wśród ludności cywilnej, jak również naprawę zniszczonej infrastruktury. Organizacje humanitarne donoszą, że wciągu trzech godzin mogą dostarczyć żywność jednej czwartej potrzebujących, a po chleb tworzą się trzystumetrowe kolejki.

OCHRONA PERSONELU MEDYCZNEGO, SZPITALI I AMBULANSÓW

Amnesty domaga się ochrony dla personelu medycznego przez cały czas. Szczególnie domagamy się od władz Izraela, aby umożliwiły przejazdy karetek po rannych i zmarłych przez cały czas (a nie tylko 3 godziny na dobę).

NIESKRĘPOWANY DOSTĘP DLA PRACOWNIKÓW HUMANITARNYCH, PRAW CZŁOWIEKA I DZIENNIKARZY musi być przez Izrael zapewniony.

ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Państwa i organizacje międzynarodowe muszą bezzwłocznie uruchomić pełne, bezstronne I niezależne dochodzenie dotyczące łamania praw człowieka I prawa humanitarnego, w tym izraelskich ataków na budynki cywilne w Strefie Gazy, które były wymierzone w ludność cywilne lub były nieproporcjonalne do zagrożenia, a także palestyńskie ataki rakietowe skierowane na obszary zaludnione przez Izraelczyków. Dowodów zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości przybywa z każdym dniem. Winni muszą ponieść pełną odpowiedzialność. Tak, gdzie jest to odpowiednie, państwa muszą rozpocząć śledztwa przed własnymi sądami, jeżeli zebrane dowody są dostateczne.

MONITORING

Amnesty domaga się od Polski i innych krajów, aby pracowała (przez ONZ, UE i bezpośrednie kontakty ze stronami konfliktu) na rzecz stworzenia mechanizmu bezzwłocznego rozlokowania służb monitorujących prawa człowieka w Gazie i w południowym Izraelu, z mandatem umożliwiającym prowadzenie dochodzeń i raportowanie o łamaniu międzynarodowych praw człowieka przez wszystkie strony.

Za: Amnesty.org
——————-

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s