Uwolnić więźnia sumienia !

Shi Tao
Shi Tao-cyberdesydent, skazany na 10 lat więzienia za wysłanie przez Internet notatki o sterowaniu mediami w czasie obchodów upamiętniających masakrę na placu Tiananmen. W uwięzieniu Shi pomógł koncern Yahoo, ujawniając jego dane na prośbę chińskich władz.

Shi Tao, chiński pisarz, poeta i dziennikarz, pracował dla dziennika gospodarczego Dangdai Shang Bao. 20 kwietnia 2004 roku Tao uczestniczył w spotkaniu, którego tematem było rozporządzenie władz Chińskiej Republiki Ludowej, informujące o ryzyku wybuchu zamieszek podczas obchodów upamiętniających masakrę na placu Tiananmen. Rozporządzenie nakazywało mediom przemilczenie zbliżającego się wydarzenia. Tego samego wieczoru dziennikarz, używając swojego konta e-mail na portalu Yahoo, wysłał notatkę ze spotkania zagranicznej stronie internetowej. Na prośbę chińskich władz, Yahoo bezzwłocznie udostępniło dane właściciela skrzynki pocztowej, nie żądając nawet informacji, w jakim celu zostaną użyte. Policja skonfiskowała komputer i dokumenty Tao bez żadnego zezwolenia. Jego rodzinie wielokrotnie grożono.

Kilka miesięcy później Shi Tao został oskarżony o „nielegalne wyjawienie tajemnicy państwowej obcym jednostkom”, a następnie skazany na 10 lat więzienia i 2 lata pozbawienia praw obywatelskich. Sąd odrzucił jego apelację w 2005 roku. Shi odsiaduje karę w więzieniu Changsha w prowincji Hunan.

za: amnesty.org.pl
———————-

Podpisz petycję:
http://amnesty.org.pl/badz-aktywny/napisz-list/shi-tao-cyberdesydent.html

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Uwolnić więźnia sumienia !

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s